پنجشنبه 15 خرداد 1399   04:56:20

مدیر HSE شرکت ملی نفت ایران:
اصول HSE مذاکره‌ پذیر نیست/ ضرورت انتقال فرهنگ ایمنی از بخش مدیریتی و کارفرمایی به پیمانکاری

1398/7/7 يكشنبه

مدیر بهداشت، ایمنی و محیط زیست، پدافند غیرعامل و مدیریت بحران شركت ملی نفت ایران با تاکید بر اینکه فرهنگ ایمنی از لایه‌های بالایی سازمان باید به لایه‌های انتهایی و پیمانکاری تزریق شود، گفت: مباحث مرتبط با ایمنی، بهداشت و محیط زیست امری مهم است که قابل مذاكره سر میز نیست.


مانی عبدالله زاده همزمان با هفتم مهرماه، روز ملی ایمنی و آتش نشانی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، گفت: استراتژی كلی مدیریت HSE، طرح ریزی و استقرار نظام مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست در تمام فرآیندهای شركت اعم از اكتشاف، استخراج و بهره برداری است.

وی نگرش سیستمی در تمامی سطوح با رویكرد حذف، كاهش و كنترل ریسك های عملیاتی با هدف كاهش حوادث، بهبود عملكرد پیمانكاران با نظارت مستمر در شناسایی، انتخاب و بكارگیری آنها، انطباق با قوانین و مقررات ملی و بین المللی و توجه به مسئولیت های اجتماعی را از جمله اهداف مدیریت HSE شركت ملی نفت ایران در واحد ایمنی و آتش نشانی برشمرد.

عبدالله زاده تصریح کرد: واحد ایمنی و آتش نشانی همچنین مسئولیت و برنامه ریزی تمامی فعالیت ها و مطالعات مربوط به ایمن سازی تجهیزات و تاسیسات به منظور ارتقاء سطح حفاظت صنعتی و پیشگیری از حوادث، جاری سازی فرهنگ كار ایمن، تعریف و پیگیری پیاده سازی دستورالعمل ها و روش كار ایمن در جهت كاهش حوادث نیروی انسانی، حفاظت از تاسیسات و در نهایت مقابله با حوادث در جهت كنترل و كاهش آسیب ها را عهده دار است.

تشریح فعالیت‌های حوزه ایمنی در شرکت ملی نفت ایران


وی اجرای پروژه ممیزی و ارزیابی بررسی وضعیت نیروی انسانی و تجهیزات، ادوات و ماشین آلات موجود در ایستگاه های آتش نشانی شرکت های تابعه و فرعی شركت ملی نفت ایران، اجرای پروژه تدوین مقررات ایمنی تخصصی شركت ملی نفت ایران، اجرای پروژه تعیین حریم ایمنی تاسیسات، خطوط لوله و چاه ها (بخش خشكی)، تكمیل پروژه انجام مطالعات ارزیابی ریسک حریق تاسیسات آزادگان شمالی، طرح ساماندهی اطلاعات ایمنی و آتش نشانی در شرکت ملی نفت ایران، ساماندهی وضعیت ایمنی زمینی فرودگاه ها، هلی دک و هلی پورت ها و برنامه ریزی برای تعریف و اجرای پروژه ممیزی و ارزیابی عملكرد سیستم های ایمنی و آتش نشانی سكوهای نفت و گاز را جز فعالیت های جاری در زمینه ایمنی در سطح شركت ملی نفت عنوان اعلام کرد.

عبدالله زاده افزود: از دیگر برنامه های حوزه ایمنی در سطح شرکت ملی نفت ایران می توان به برنامه ریزی اجرای ممیزی شركت های فرعی و پیگیری اقدامات اصلاحی، بررسی فنی و پیگیری روند تامین اعتبار و اجرای پروژه های ایمنی و آتش نشانی و ایمن سازی تاسیسات و ساختمان ها در سطح شركت های فرعی، نظارت بر اجرای پروژه های خرید خودروهای آتش نشانی، اصلاح و پیگیری ارتقاء كیفی و كمی ساختار سازمانی HSE شركت های فرعی و تابعه، پیگیری روند اهداف و برنامه های اچ اس ای و گزارش عملكرد شركت های فرعی به طور مستمر، تجزیه و تحلیل ریشه ای حوادث مهم و پیگیری نتایج و گزارش های مرتبط با آنها، تهیه و ارسال فرم درس آموزی از حوادث در كنار تحلیل آماری حوادث به صورت ماهیانه، بازدید و بازرسی ساختمان های تحت پوشش شركت ملی نفت و  گزارش نواقص و پیگیری اقدام های اصلاحی اشاره کرد.

ضرورت توجه به تعمیرات دوره ای تاسیسات و خطوط لوله

وی با بیان اینکه خوشبختانه حوادث مهم منجر به فوت طی سال های اخیر روند كاهشی داشته است، افزود: با توجه به فرسودگی تاسیسات و خطوط لوله، توجه ویژه به موضوع سیستم های بازرسی فنی، نگهداری، تعمیرات تاسیسات و خطوط لوله برای حفظ یكپارچگی فنی تأسیسات، یک ضرورت است.

وی در مورد اهمیت فرهنگ سازی در حوزه HSE، اظهار کرد: در این زمینه سیاست ها باید به نحوی پیش برود كه اگر شخصی در مجموعه دچار آسیب شد، گویی یك تراژدی خانوادگی رخ داده است. HSE قابل مذاكره سر میز نیست و می بایست در تمامی سطوح در اولویت نخست اجرا باشد به این معنی که مراحل و روند صحیح انجام كار با رعایت اصول ایمنی باید بر نتایج حاصل از انجام كار ارجح باشد.

عبدالله زاده توضیح داد: در این میان باید یك جریان دو طرفه و شفاف وجود داشته باشد به نحوی كه مدیران در هر فعالیتی از آنچه باید در حوزه كار ایمن و HSE تدارك دیده شود، اطلاعات كسب كرده و پیگیر اجرایی شدن آن باشند و این فرهنگ از لایه های بالای مجموعه به لایه های زیرین و انتهایی كه بخش پیمانكاری است، تزریق شود.

به گفته وی، طی سال های اخیر در بخش ایمنی اقدام های خوبی انجام شده که از میان آنها می توان به انتصابات مناسب در سمت های ایمنی و آتش نشانی، تربیت متخصصان این حوزه با آموزش های مناسب در زمینه ایمنی به خصوص با رویكرد پیشگیرانه، ارتقاء كیفی و كمی ساختار ایمنی و آتش نشانی، ساماندهی مشاغل آتش نشانی و تصدی گری ایمنی صنعت نفت، اشاره کرد. با ادامه این روند می توان امید داشت كه آینده بهتری در انتظار این بخش باشد.

عبدالله زاده، ارتقاء دانش و تخصص نیروهای فعلی در راستای ارتقاء صلاحیت حرفه ای كاركنان با اجرای دوره های آموزشی كاربردی و استاندارد در سطح بین المللی، اجرای الگوهای سیستمی در حوزه های مختلف مانند مدیریت ایمنی فرایند، ارزیابی ریسك بر مبنای بازرسی فنی، یكپارچگی سرمایه برای تجهیزات، مدیریت تغییرات، بكارگیری روسا و سرپرستان با دانش كافی و اعتقاد در حوزه ایمنی و آتش نشانی، عدم محدودیت در بودجه های مرتبط با پروژه ها و تهیه تجهیزات در حوزه ایمنی و آتش نشانی را از مواردی نام برد كه می تواند كمك شایانی به ارتقاء جایگاه ایمنی در صنعت نفت كند.

اصل جدایی ناپذیر کسب هر سمت سازمانی داشتن دانش HSE است

به گفته عبدالله زاده، در اكثر كشورها و شركت های پیشرو، افراد با تحصیلات فنی و تجارب عملیاتی با گذراندن حداقل ۱۶۰ واحد آموزشی حین كار در حوزه های مختلف HSE  به عنوان فرد صاحب صلاحیت در هدایت و راهبری واحدهای عملیاتی پذیرفته می شوند و  به بیان دیگر HSE به عنوان زیر ساخت و پیش نیاز هر سمت سازمانی بوده و جزء اصلی و جدایی ناپذیر از شرح وظایف آن مسئول محسوب می شود.

وی اظهار امیدواری کرد که با تلاش ها و حمایت های مدیران ارشد از اصول HSE در آینده ای نه چندان دور به چنین جایگاهی در مجموعه شركت ملی نفت ایران برسیم و با ارتقاء فرهنگ ایمنی در سازمان، روز به روز شاهد مشاركت بیشتر تمامی سطوح سازمان در جهت حفظ و ارتقاء دانش و كسب آگاهی در حوزه های مختلف HSE باشیم.

به گزارش NIOC، هفتم مهرماه روزی است که به خاطر رشادت‌های آتش نشانان، روز ملی آتش نشانی و ایمنی نامگذاری شده است. در چنین روزی در سال ۱۳۵۹ پالایشگاه آبادان در جنگ ایران و عراق از سوی دشمن مورد حمله هوایی قرار گرفت. پس از این اتفاق، آتش نشانان برای اطفای حریق وارد عمل شدند اما این بار آتش تنها دشمن آنها نبود، بلکه در حین اطفای حریق بار دیگر این پالایشگاه بمباران شد و تعداد زیادی از آتش نشانان در این حادثه شهید شدند. در سال ۱۳۷۹ ستاد هماهنگی امور ایمنی و آتش نشانی کشور پیشنهاد داد، هفتم مهر به عنوان روز ملی آتش نشانی و ایمنی نامگذاری شود و شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز آن را تصویب کرد.
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 418898
تعداد بازديد کنندگان سايت: 158062326 تعداد بازديد زيرپورتال: 422588 اين زيرپورتال امروز: 56 سایت در امروز: 5913 اين صفحه امروز: 50