شنبه 28 دي 1398   09:38:55


پیاده‎سازی سیستم‎های مدیریت یکپارچه در شرکت نفت خزر

1398/4/25 سه‌شنبه

استقرار و نگهداشت سیستم‌های مدیریتی یکپارچه بر اساس استانداردهایISO۹۰۰۱ ،ISO/TS۲۹۰۰۱ ،ISO۱۴۰۰۱ ، OHSAS ۱۸۰۰۱ و راهنمای HSE-MS در شرکت نفت خزر تشریح شد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، هدف از اجرای سیستم های مدیریتی، برنامه ریزی، ساماندهی، هدایت و کنترل با نگاه سیستمی پس از در نظر گرفتن سیاست ها، اهداف کلان، استراتژی ها، برنامه ها و اهداف خرد برای تحقق افزایش رضایت ذینفعان، جلوگیری از دوباره کاری ها، افزایش بهره وری نیروی انسانی, به روز رسانی دانش و تکنولوژی، کاهش هزینه و زمان جهت نیل به اهداف با رعایت مباحث بهداشت، ایمنی و محیط زیست است.

شرکت نفت خزر به عنوان یكی از شركت های تابعه شركت ملی نفت ایران که مسئولیت اكتشاف، توسعه، تولید نفت خام و گاز طبیعی، فرآورش و انتقال به مخازن و بنادر مربوطه در محدوده حوضه جنوبی دریای خزر و سه استان ساحلی آن را بر عهده دارد از سال ۱۳۸۸ اقدام به طرح ریزی و استقرار سیستم مدیریت یکپارچه در سطح ستاد و منطقه عملیاتی کرده است و طی این سال ها در ممیزی هایی که از طرف شرکت های صدور گواهینامه انجام شده، مواردی به صورت نقاط قوت، پیشنهاد بهبود به شرکت ارائه شده که خوشبختانه سبب بهبود مستمر در محقق نمودن اهداف شرکت شده است.

نیکو السادات میرطاهری، مدیر برنامه ریزی شرکت نفت خزر با اعلام این توضیح می گوید: استقرار و نگهداشت سیستم‌های مدیریتی یکپارچه بر اساس استانداردهایISO۹۰۰۱ ،ISO/TS۲۹۰۰۱ ،ISO۱۴۰۰۱ ، OHSAS ۱۸۰۰۱ و راهنمای HSE-MS در شرکت نفت خزر پیاده سازی شده است.

وی با اعلام اینکه استقرار و نگهداشت هر سیستم مدیریتی نیازمند ایجاد فرهنگ سازمانی به همراهی تیم مدیریتی و اعتقاد به بهره گیری از الگوهای استاندارد است، توضیح داد: در این راستا با ارزیابی وضع موجود، بسترسازی، برنامه‌ریزی، طرح‌ریزی و اصلاح فرایندها، انجام ممیزی ها و ارزیابی های داخلی رفع نواقص و موانع احتمالی در سیستم و در نهایت ارزیابی بیرونی و ممیزی خارجی توسط شخص ثالث که شرکت های صدور گواهینامه هستند انجام می شود که این فرایند با دریافت گواهینامه تکمیل خواهد شد.

میرطاهری با تشریح سابقه پیاده سازی سیستم مدیریت یکپارچه در شرکت نفت خزر اعلام کرد: با دستور مدیرعامل از سال ۱۳۸۸ تصمیم به استقرار سیستم‌های مدیریتی گرفته شد و در سال ۱۳۸۹ بعد از یک سال استقرار سیستم، با انجام فرایند قانونی شرکت ایتالیایی IMQ به عنوان شرکت ثالث برای صدور گواهینامه انتخاب شد و خوشبختانه گواهینامه را برای سه سال دریافت کردیم که طی هر سال نیز ممیزی مراقبتی انجام شده است.

وی درباره پیاده سازی راهنمای HSE-MS توضیح داد: این راهنما یک استاندارد داخلی شرکت ملی نفت ایران است که برای کمک به توسعه بکارگیری سیستم مدیریت بهداشت، ایمنی، محیط زیست برای همه فعالیت های شرکت است و توسط شرکت ملی نفت ایران براساس مدل های موجود از جمله مدل انجمن بین المللی نفت و گاز OGP در سال ۱۳۸۲ ایجاد شد که در واقع شباهت زیادی به ایزو۱۴۰۰۱ و ۱۸۰۰۱ OHSAS دارد. البته این استانداردها نواقصی را که راهنمای HSE-MS دارد از جمله مدیریت تغییر، یکپارچه سازی سرمایه، ارزیابی ریسک تجهیزات که منجر به HSE-Plan می شود را تکمیل خواهند کرد و به نوعی اضافه شدن HSE-Plan به قراردادها، پیمانکاران اصلی و فرعی را ملزم به رعایت دستورالعمل های مربوطه می کند و با شناسایی ریسک ها و عواقب آن، شدت ریسک، عوامل پیشگیرانه و اقدامات کنترلی را شامل شده و در بازه های زمانی مختلف مورد ارزیابی قرار می گیرد.

به گفته مدیر برنامه ریزی شرکت نفت خزر در ادامه مسیری که از سال ۸۸ در این شرکت برای اجرای سیستم مدیریت یکپارچه دنبال شد، در سال ۲۰۱۸ ویرایش جدید OHSAS۱۸۰۰۱ به نام ISO۴۵۰۰۱:۲۰۱۸ جایگزین شد که به عبارتی آخرین ممیزی ما براساس آخرین ویرایش انجام شده که در این راه با در نظرگرفتن فرصت ها، تهدیدها، نقاط ضعف و قوت که براساس مدیریت استراتژیک شرکت تدوین شده است، دستیابی به اهداف قابل اندازه گیری و تحلیل خواهد بود و در سطحی دیگر ارزیابی ها باعث می شود با شناسایی ذینفعان نیازها، اهداف و انتظارات آنان از شرکت محقق شود.

میرطاهری خاطر نشان کرد: افزون بر رعایت استانداردهایی که به آن اشاره شد، شرکت نفت خزر به منظور پیاده سازی ابلاغیه وزیر نفت در سال ۹۴ و ۹۵ ملزم به پیاده سازی استاندارد مدیریت انرژی ایزو ۵۰۰۰۱ شد که در این راستا در سال ۹۷ با دستور مدیرعامل شرکت نفت خزر طرح ریزی این سیستم برای ساختمان مرکزی شرکت انجام شد و با انتخاب شرکت آرین توف پاسارگاد نماینده رسمی Intercert TUV آلمان طی فرایند قانونی، ممیزی و ارزیابی خارجی فرایندهای شرکت در اردیبهشت ۹۸ انجام و با توصیه بر یک سری پیشنهادهای بهبود، شرکت موفق به اخذ آخرین ویرایش گواهینامه ها شد و اکنون مجاز هستیم از لوگوی آن شرکت استفاده کنیم.

طبق اعلام مدیر برنامه ریزی شرکت نفت خزر، اجرای برنامه های تعیین شده در مدیریت انرژی مستلزم دریافت مصوبه اعتبار آن از هیات مدیره شرکت ملی نفت است، در این راستا برآورد بودجه برای اجرای برنامه ها در حال انجام است که با دریافت اعتبار عملیاتی خواهد شد.

میرطاهری با اعلام جزییاتی از مدیریت انرژی گفت که براساس آنچه در طرح ریزی اولیه انجام شده با اجرای سیستم مدیریت پیش بینی ۴۰ درصد صرفه جویی در مصارف انرژی را شاهد خواهیم بود.

او گفت: سال اول طرح ریزی مدیریت انرژی در ساختمان مرکزی به عنوان پایلوت آغاز شد که پس از اتمام اجرای آن در پایگاه پشتیبانی بهشهر نیز پیاده سازی می شود.
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 368923
تعداد بازديد کنندگان سايت: 153493061 تعداد بازديد زيرپورتال: 372264 اين زيرپورتال امروز: 228 سایت در امروز: 14419 اين صفحه امروز: 224