شنبه 28 دي 1398   09:18:05

مدیر HSE شرکت ملی نفت ایران:
استانداردهای نفت در حادثه سیل رعایت شده است/ ضرورت تدوین درس‎آموزی از بحران اخیر

1398/1/31 شنبه

مدیر بهداشت، ایمنی، محیط زیست، پدافند غیرعامل و مدیریت بحران شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه با وجود شدت سیل اخیر در خوزستان هیچگونه آلودگی یا خرابی در تاسیسات مشاهده نمی شود، تصریح کرد: استانداردهای نفت در حادثه سیل اخیر رعایت شده است و این مدیریت اقدام به تدوین درس‎آموزی از حادثه و بحران اخیر خواهد کرد.


مانی عبدالله زاده راد در گفت و گو با خبرنگار NIOC، گفت: پیش از وقوع سیل به دستور مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران چند اطلاعیه هم از سوی HSE شرکت ملی نفت و هم از سوی دفتر مدیرعامل و معاون امور تولید به شرکت های مربوطه ابلاغ شد که خوشبختانه شرکت های زیرمجموعه اقدام به آمادگی و ایمن سازی به موقع کردند.

وی با اشاره به اینکه اقدام های انجام شده از سوی نفت در جریان سیل اخیر در دو حوزه قابل توصیف  است، افزود: یک حوزه در راستای پاسخ به مسئولیت های اجتماعی و تکالیفی است که استانداری ها و شهرداری ها برای پدیده سیل در نظر گرفته اند و حوزه دوم مربوط به اقدام هایی است که نفت باید در راستای ایمن سازی تاسیسات نفتی انجام دهد.

به گفته وی، مجموعه نفت در عمل به حوزه نخست فعالیت های محوله مانند احداث سیل بندها و تهیه و پشتیبانی لجستیکی به خوبی از عهده کار برآمده و اقدام های قابل ملاحظه ای انجام داده است.

این مقام مسئول افزود: در بازدیدی که از مرکز مدیریت بحران استانداری داشتم، مدیران و متولیان کاملا به این موضوع که مجموعه شرکت ملی نفت ایران و شرکت های تابعه، پیشرو و طلایه دار ایفای مسئولیت های اجتماعی هستند، واقف بودند.

مدیر HSE شرکت ملی نفت ایران اظهار کرد: در حوزه دوم فعالیت ها که ایمن سازی تاسیسات نفتی را شامل می شود، چه در سطح ستاد و چه در سطح مناطق عملیاتی تصمیماتی اخذ و اقدام های مهمی انجام شده است.

به گفته عبدالله زاده، با شناسایی و ارزیابی ریسک در نقاط آسیب پذیر با وجود وقوع سیل شدید که تاسیسات نفت را تحت الشعاع قرار داد خوشبختانه هیچگونه آلودگی و خرابی مشاهده نشده است.

وی افزود: در تالاب هورالعظیم شرکت متن اقدام به احداث دریچه هایی برای افزایش پذیرش آب در بخش های مختلف هور کرد و این اقدام باعث شد که مقدار زیادی از آبی که وارد هورالعظیم شد وارد ۵ مخزن شود.

عبدالله زاده تصریح کرد: وجود هرگونه آلودگی در هور را تکذیب می کنم. در این زمینه استانداردها کاملا رعایت شده است.

وی با اشاره به تفویض اختیار داده شده به شرکت های نفتی از سوی وزیر نفت، گفت: با دستور وزیر در صورت بروز حادثه، شرکت های تولید کننده مجاز به توقف تولید و فعالیت تاسیسات هستند.

این مقام مسئول افزود: در تمامی رویدادها و حوادثی که در نفت رخ می دهد، اچ اس ای اقدام به تدوین درس آموزی ناشی از فعالیت ها و اقدام های انجام شده می کند؛ یکی از موارد مهم در درس آموزی در ارزیابی ریسک ها بحث سیل است.

وی اظهار کرد: با توجه به دوره بازگشت سیل، احتمال بیشتری برای وقوع آن قرار می دهیم؛ همچنین باید در طراحی تاسیسات دقت کنیم و در مورد تاسیسات در حال بهره برداری نیز مقاوم سازی لازم انجام شود.

مدیر HSE شرکت ملی نفت ایران تصریح کرد: در بخش مطالعات زیست محیطی، باید به بحث وقوع سیلاب به عنوان یک بخش مهم بپردازیم و در تمامی تاسیسات این مسئله را مورد توجه قرار دهیم. هماهنگی، برنامه ریزی و آمادگی برای سیل و نقابل با آن در شرکت ملی نفت ایران در کنار پاسخ به مسئولیت های اجتماعی یکی از دستاوردهایی است که این اتفاق برای ما به همراه داشت.

 
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 368820
تعداد بازديد کنندگان سايت: 153492147 تعداد بازديد زيرپورتال: 372160 اين زيرپورتال امروز: 125 سایت در امروز: 13505 اين صفحه امروز: 121