شنبه 28 دي 1398   09:16:54

مدیر HSE شرکت ملی نفت ایران تشریح کرد؛
جان دوباره زیست بوم بین المللی هورالعظیم و تکذیب آلودگی نفتی

1398/1/28 چهارشنبه

مدیر HSE شرکت ملی نفت ایران با حضور در مناطق سيل زده خوزستان انتشار خبري مبني بر اينكه شركت ملي نفت ايران مانع از آبگيري تالاب بین المللی هورالعظیم شده است را تكذيب كرد.


به  گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، مانی عبداله زاده راد، در بازدید از تالاب بین‌المللی هورالعظیم عنوان کرد: در مرحله نخست حفظ جان انسان ها و در مرحله بعد حفظ زیست بوم بی نظیر و بین المللی این تالاب از اولویت براي شركت ملي نفت ايران برخوردار است که خوشبختانه بارش های اخیر سبب شد این تالاب جان دوباره‌ای بگیرد.

وي افزود: تالاب هورالعظیم نه تنها یکی از حساس‌ترین و مهم ترین زیستگاه‌ها در ایران محسوب می‌شود، بلکه مهم‌ترین تصفیه‌کننده هوا در جنوب غرب ایران است و از سوی دیگر احداث تاسیسات نفتی در این تالاب بین المللی گرچه پتانسیل وقوع آلودگی های محیط‌زیستی را افزایش مي دهد اما شرکت مهندسی و توسعه نفت اقدامات بسیار خوبی در راستای آمادگی برای مقابله و کنترل چنین پیامدهایی از جمله پاکسازی گودال‌های سوخت، تهیه و تجهیزات مقابله با آلودگی های نفتی انجام داده است که برنامه ریزی و هماهنگی‌هایی نیز در راستای افزایش این مهم در دستور کار قرار دارد.

عبداله‌زاده‌راد با بيان اينكه خوشبختانه طی این مدت نیز حادثه‌ای با پیامد آلودگی‌های نفتی نداشته‌ایم گفت: لازم به توضیح است که با توجه به حساس بودن اکوسیستم تالابی، سازمان حفاظت محیط زیست رصد و نظارت‌های خوبی در راستای اجرای الزامات محیط زیستی از سوي مديريت HSE شركت ملي نفت ايران در تالاب داشته است و به صورت پیوسته این موضوع را پیگیری می‌کند.

به گفته وی، پیرو ابلاغیه مقام عالی وزارت نفت، در ایمن‌سازی، ساخت و طراحی تاسیسات جدید در دشت آزادگان با توجه به سیل اخیر، سطح تراز ارتفاعی آب و رقوم ارتفاعی اطمینان بخش آب با مد نظر گرفتن ارزیابی های ریسک و اقتصادی، همراه خواهد بود.

عبداله‌زاده‌راد، ضمن تشکر از اقدامات شبانه‌روزی خوب و به موقع شرکت نفت و گاز اروندان در احداث سیل‌بندها و پشتیبانی همه جانبه این شرکت در شرایط موجود عنوان کرد: با توجه به اینکه بخشی از عملیات تولیدی این شرکت داخل میدان آزادگان جنوبی در داخل تالاب است، مشکلات و خساراتی را در برخی از موارد شاهد بودیم،‌ اما اولویت نخست ما در شرکت ملی نفت ايران با تمام قوا و بضاعت در خدمت مردم بودن است.

مدیر HSE شرکت ملی نفت ايران بيان كرد: تالاب هور العظیم یا هورالهویزه یکی از تالاب‌هاي دائمی است که در غرب استان خوزستان و انتهای رود کرخه در منطقه مرزی دشت آزادگان بین دو کشور ایران و عراق واقع شده است. منبع اصلی حجم آب این تالاب در گذشته به وسیله رودخانه کرخه در ایران و رودخانه دجله در عراق تامین می‌شد ولی امروزه از طریق آب‌های اضافه رود کرخه و بخشی از آب های اضافه اروندرود تامین می‌شود. وجود این تالاب در غرب استان خوزستان باعث افزایش میزان رطوبت هوا شده است و از بروز طوفان شن و گرد و غبار جلوگیری می‌کند.

عبداله‌زاده‌راد اذعان كرد كه شركت ملي نفت ايران از تمام ظرفیت خود برای حفظ این تالاب بین‌المللی استفاده مي‌كند، چرا که تالاب هورالعظیم با پوشش گیاهی خاص خود یکی از تالاب‌های حیاتی کشور ایران به شمار می‌رود.
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 368811
تعداد بازديد کنندگان سايت: 153492084 تعداد بازديد زيرپورتال: 372151 اين زيرپورتال امروز: 116 سایت در امروز: 13442 اين صفحه امروز: 112