جمعه 14 آذر 1399   23:38:37
13:031399/6/30
در راستای صیانت از محیط‌زیست؛
سیستم تصفیه و تزریق پساب واحد نمک‌زدایی دهلران راه‌اندازی شد

سیستم تصفیه و تزریق پساب واحد بهره‌برداری و نمک‌زدایی دهلران به‌منظور تصفیه پساب حاصل از فرآیند شیرین سازی نفت نمکی و جلوگيري از آلودگی‌های زیست‌محیطی، راه‌اندازی شد.


به گزارش روابط عمومی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، سعید ناصري پور مدیرعامل شركت بهره‌برداری نفت و گاز غرب با اشاره به رویکرد صیانتی محیط‌زیست در انجام این پروژه اظهار داشت: با توجه به حفاري چاه تزريق پساب و احداث خط لوله و نصب تسهيلات سرچاهي، عمليات راه‌اندازی سیستم تصفیه و تزریق پساب واحد نمک‌زدایی دهلران به‌صورت جدي در دستور كار قرار گرفت و با صرف زمان حدود يك ماه توسط گروهي متشكل از كارشناسان ستاد نفت مركزي، نفت و گاز غرب و منطقه عملياتي چشمه خوش/دهلران/سركان براي اولين بار پس از احداث با موفقيت كامل به پايان رسيد.

 ناصری پور در رابطه با پیش راه‌اندازی این پروژه خاطرنشان کرد: سيستم تصفيه پساب در روز ۱۸ شهریورماه به مدت ۷۲ ساعت به‌صورت آزمايشي پیش راه‌اندازی شد و پس از در سرویس قرار گرفتن سیستم‌های کنترلی، ابزار دقيق و مكانيكال، راه‌اندازی سيستم پساب نمک‌زدایی و هدايت خروجی آن به مخزن ذخیره پساب، عمليات تزریق پساب به چاه تزریقی با موفقيت كامل انجام گرديد.

بر اساس این گزارش، روزانه حدود هفت هزار و ۵۰۰ بشکه آب‌شور همراه نفت از چاه‌های میدان‌های دهلران و دانان وارد سيستم تصفيه و تزريق پساب می‌شود، اين سیستم شامل دو مخزن جداکننده و دو عدد فیلتر است كه نفت نمکی شامل آب و نمک همراه نفت به این دو مخزن ارسال‌ شده تا پس از جداسازي نفت و رسوب هاي همراه به مخزن پساب هدایت و توسط پمپ به چاه تزریق شود كه با راه اندازي اين سيستم و دفع پساب از آلودگي هاي زيست محيطي بطور كامل جلوگيري مي شود.

واحد بهره‌برداری دهلران در حوزه عملیاتی شرکت بهره‌برداری نفت و گاز غرب از شركت هاي زیرمجموعه شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، نفت تولیدی میدان‌های دهلران و دانان را پس از فرآورش و شیرین سازی به‌وسیله یک خط لوله ۱۶ اینچ به طول ۶۲ کیلومتر به واحد بهره برداري چشمه خوش ارسال می‌نماید.
کلمات کليدي
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 495801
تعداد بازديد کنندگان سايت: 164894467 تعداد بازديد زيرپورتال: 499862 اين زيرپورتال امروز: 381 سایت در امروز: 28277 اين صفحه امروز: 375