چهارشنبه 6 اسفند 1399   23:21:52


ذخیره‌سازی آب در منطقه سراجه قم با اهداف زیست محیطی

1399/4/17 سه‌شنبه

با ابتكار کارکنان منطقه بهره‌برداری نفت و گاز سراجه قم، آب حاصل از بارش باران‌های فصلی در ماه‌های پر بارش جمع‌آوری و از ذخیره آن برای مصارف توسعه و نگهداشت فضای سبز پیرامون تاسیسات این منطقه استفاده می شود.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، رئیس منطقه عملیاتی سراجه قم در خصوص روش تامین آب جهت مصارف غیرشرب و فضای سبز حاشیه تاسیسات ذخیره‌سازی گاز سراجه قم گفت: با توجه به اقلیم گرم و خشك استان قم و همچنین دشواری و محدودیت در تامین آب، ضمن بررسی موقعیت جغرافیایی حوزه عملیات شركت نفت مناطق مركزی، با هدف كنترل سیلاب و ذخیره آب بارندگی، سد خاكی به صورت آبخیزداری احداث و با این اقدام امکان استفاده از ذخیره آب باران برای آبیاری فضای سبز و مصارف غیر شرب فراهم شد.

سیدمحمدحسن سلیمانی افزود: با توجه به بارش‌های قابل ملاحظه بهار امسال، به میزان بیش از ۵۰۰ هزار مترمكعب (۵۰۰ میلیون لیتر) آب، در پشت سد خاكی احداثی در این منطقه ذخیره شد.

به گفته وی، با تكمیل اجرای لوله‌كشی ۶ اینچ پلی‌اتیلن، آب مورد نیاز فضای سبز اطراف تاسیسات شامل هفت هزار اصله درخت انار، زیتون، اكالیپتوس، كاج و پسته در فضایی به میزان هفت هزار متر مربع با مصرف غیر شرب تامین  می شود این در حالی است که تامین آب در سال‌های گذشته توسط تانكر و از فاصله بیش از ۴۵ كیلومتری انجام می‌شد.

سلیمانی ادامه داد: در سال گذشته به منظور نگهداشت فضای سبز، بیش از ۱۰۰۰ متر مكعب آب با  هزینه مصرفی بیش از ۱۴۰ میلیون تومان مصرف شده این در حالی است که هزینه احداث سد و اجرای بیش از ۲ كیلومتر لوله، حدود ۱۸۰ میلیون تومان شده است.

وی درباره میزان ذخیره‌سازی گاز در منطقه عملیاتی سراجه قم نیز اظهار کرد: با پایان دوره باز تولید سال گذشته و تامین بخشی از گاز مصرفی هموطنان عزیز در فصل سرد سال، آماده‌سازی تاسیسات و عملیات تزریق گاز در این منطقه از ۱۲ فروردین آغاز و تا پایان خردادماه به میزان ۵۹۰ میلیون متر مكعب گاز معادل ۱۰۶ درصد برنامه تكلیفی ذخیره شده است. برنامه تكلیفی جهت ذخیره‌سازی گاز در این مقطع زمانی ۵۵۸ میلیون متر مكعب بوده است.

گفتنی است، به منظور تضمین و تامین سوخت زمستانی، مخزن طبیعی گاز سراجه قم به منظور ذخیره‌سازی گاز در شركت نفت مناطق مركزی ایران مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد. موقعیت جغرافیایی مناسب و مجاورت آن به استان تهران و همچنین خط لوله سراسری انتقال گاز بر اهمیت آن افزوده است.
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 524323
تعداد بازديد کنندگان سايت: 167439834 تعداد بازديد زيرپورتال: 528472 اين زيرپورتال امروز: 347 سایت در امروز: 50141 اين صفحه امروز: 342