شنبه 28 دي 1398   09:42:24

به نقل از واحد محیط زیست مدیریت HSE
دوم اردیبهشت، روز جهانی زمین پاك

1398/2/2 دوشنبه

روز جهانی زمین پاک هر ساله در 22 آوریل مصادف با 2 اردیبهشت در تمام دنیا برگزار می‌شود و به همه مردم یادآوری می‌کند که نباید سیاره خود «زمین» را فراموش کنند


این روز به منظور ایجاد آگاهی جهانی و نیز سپاسگزاری از مواهب زمین و منابع و ذخایر طبیعی آن است که از سوی سازمان ملل متحد نیز هر سال طبق مراسم ویژه ای در سراسر جهان برگزار می شود. تاریخچه این مناسبت به سال 1969 و زمانی باز می‌گردد که جان مک مونل فرزند یک مبلغ دینی مستقل و علاقمند به عرصه دین، علم و صلح، ایده برگزاری یک روز جهانی به نام روز زمین پاک را در همایش یونسکو درباره محیط زیست مطرح و در همان سال پرچم زمین پاک را طراحی کرد.
یوتانت دبیر کل سازمان ملل (1962- 1971) از ایده مک کونل استقبال کرد و این روز به یک روز جهانی در تقویم‌های سراسر دنیا تبدیل شد. در ایران نیز همزمان با دیگر کشورهای جهان هفته زمین پاک از روز دوم اردیبهشت به مدت یک هفته در سراسر کشور برپا می‌شود.
 
شعار امسال روز جهانی زمین پاک :
حفاظت از گونه های در خطر انقراض 

محور فعالیت ها در روز زمین پاک در سال گذشته بر خطرات ناشی از اثر آلاینده پلاستیک بر دریا و اقیانوس های جهان بود. هدف فعالان محیط زیستی در این روز، بر بالا بردن آگاهی ها در مورد اثرات مخرب بطری های یک بار مصرف و دیگر آلاینده های پلاستیکی تمرکز داشت. اما محور روز زمین پاک امسال بر حفاظت از حیوانات، حشرات و دیگر گونه های در خطر انقراض زمین است. 
تمرکز اصلی فعالیت ها در این روز، به از بین رفتن زیستگاه ها و تسریع انقراض گونه های در خطر خواهد بود که به طور مستقیم با فعالیت های انسانی که باعث تغییرات اقلیمی، بیابان زایی و آلودگی می شود، پیوند دارند. شکار غیرمجاز، از بین بردن زیستگاه ها و پیامدهای ناشی از تغییرات اقلیمی، بشر را به بزرگترین تهدید برای بقای گونه های در حال انقراض بدل کرده است.
تعریف گونه های در خطر انقراض:
یک گونه در معرض خطر گونه ای است که به احتمال زیاد به منقرض می شود. در معرض خطر (EN)، که توسط لیست سرخ اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) طبقه بندی شده است، دومین نوع حفاظت شدید برای جمعیت حیات وحش در طرح IUCN پس از بحران بشدت در معرض خطر (CR) است.
در سال 2012، فهرست قرمز IUCN شامل 3079 حیوان و 2655 گونه گیاهی به عنوان در خظر انقراض (EN) در سراسر جهان می باشد. آمار سال 1998 به ترتیب 1102 و 1197 بود. بسیاری از کشورها دارای قوانینی هستند که از گونه های حفاظت شده محافظت می کنند: به عنوان مثال، ممنوعیت شکار، محدود کردن توسعه زمین و یا ایجاد ذخایر از جمله این کارهاست. تعداد جمعیت، روند و وضعیت حفاظت از گونه ها را می توان در فهرست موجودات زنده بر اساس جمعیت یافت.
وضعیت حفاظت:
وضعیت حفاظت از یک گونه نشان دهدنه محتمل بودن انقراض آن گونه است. عوامل بسیاری در هنگام ارزیابی وضعیت گونه جانوری در نظر گرفته می شوند؛ مثلا آماری مانند تعداد باقی مانده، افزایش یا کاهش کلی جمعیت در طول زمان، نرخ موفقیت پرورش و یا تهدید شناخته شده از جمله این عوامل هستند. لیست قرمز گونه های تهدید شده IUCN، شناخته شده ترین فهرست جهانی وضعیت حفاظت و سیستم رتبه بندی است. بیش از 50٪ از گونه های جهان در معرض خطر انقراض قرار دارند. در سطح بین المللی، 199 کشور موافقتنامه ای برای ایجاد برنامه های اقدامات تنوع زیستی امضا کرده اند که از گونه های در خطر انقراض وگونه های تهدید شده دیگر محافظت خواهد کرد. در ایالات متحده، چنین برنامه هایی معمولا "برنامه های بازیابی گونه ها" نامیده می شود.
لیست قرمز IUCN:
فهرست قرمز IUCN یک سیستم ارزیابی وضعیت حفاظت جهانی گونه ها است که شامل گونه های "کمبود اطلاعات" (DD) - گونه هایی که قبل از مشخص شدن وضعیت آنها نیاز به اطلاعات و ارزیابی بیشتر است - همچنین گونه ها به طور جامع توسط فرایند ارزیابی گونه IUCN ارزیابی می شوند. آن گونه از وضعیت "نزدیک به تهدید" (NT) و "حداقل نگرانی" (LC) مورد بررسی قرار گرفته و به نظر می رسد که جمعیت نسبتا قوی و سالم داشته باشند، هرچند این موارد ممکن است در حال کاهش باشند. بر خلاف استفاده عمومی تر آنها در جای دیگر، لیست از اصطلاحات "گونه های در خطر انقراض" و "گونه های تهدید شده" با معانی خاصی استفاده می کند: گونه های "در خطر انقراض" (EN) بین گونه های آسیب پذیر (VU) و "گونه های حیاتی در معرض خطر" (CR) قرار می گیرند، در حالی که گونه های "در معرض تهدید" گونه هایی هستند که در معرض آسیب پذیری، در معرض خطر و یا به طور بحرانی در معرض خطر هستند.


 
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 368928
تعداد بازديد کنندگان سايت: 153493200 تعداد بازديد زيرپورتال: 372270 اين زيرپورتال امروز: 234 سایت در امروز: 14558 اين صفحه امروز: 229