شنبه 21 فروردین 1400   16:30:10


اولویت حفاظت از محیط زیست در تولید نفت اروندان/ راهبری ۲۰ حلقه چاه آزادگان جنوبی به اروندان واگذار می‌شود

1399/6/5 چهارشنبه

مدیرعامل و رئیس هیأت مدیره شرکت نفت و گاز اروندان گفت: در این شرکت به عنوان جوان ترین شرکت بالادستی صنعت نفت کشور، تولید نفت با رویکرد توجه ویژه به محیط زیست صورت می گیرد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، جهانگیر پورهنگ در نشست خبری که در این شرکت برگزار شد با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دولت به ویژه شهیدان بزرگوار رجایی و باهنر و تبریک هفته دولت و روز کارمند به کارکنان صنعت نفت و تلاشگران این شرکت، افزود: عملیات تولید نفت و گاز در پهنه جغرافیایی فعالیت این شرکت به نوعی آبی- خاکی است و به همین دلیل سعی می شود تا تمامی ضوابط HSE با در نظر گرفتن اولویت حفاظت از محیط زیست در آن رعایت شود.

وی که با ارایه گزارشی از فعالیت های شرکت نفت و گاز اروندان پاسخگوی پرسش های خبرنگاران بود، افزود: برنامه های این شرکت در بحث محیط زیست بر محورهای حفاظت از خاک، آب و هوا  تمرکز دارد و در زمینه خاک با تمهیدات به کار گرفته شده، احداث محل مناسب برای دفن خاک های آلوده و ضایعات و کنده های حفاری در دست اجرا است که آلایندگی خاک را به حداقل ممکن تقلیل می دهد.

پورهنگ در خصوص پیشگیری از آلایندگی آب ناشی از نشتی احتمالی خطوط جریانی و انتقال یا نفت ریزی هنگام تعمیرات نیز توضیح داد: با بازرسی شبانه روزی فنی و بررسی و نظارت مستمر سعی شده است تا کوچکترین نقصی در کار به صورت لحظه ای رصد و مرتفع شود.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز اروندان سالم بودن هوا را نیز از مباحث مورد اهتمام این شرکت عنوان و اظهار کرد: در این ارتباط  نیز نتیجه اقدامات و برنامه ریزی های به عمل آمده باید به نحوی کاربردی شود که این شرکت در بخش های عملیاتی مشعل، سوخت (فلر) نداشته باشد و گازهای همراه نفت جمع اوری و تبدیل به ثروت بشود.

پورهنگ متذکر شد: در این خصوص قرارداد فروش ۵۰ میلیون فوت مکعب گاز در سال گذشته با یک شرکت پیمانکار داخلی امضا شد و هم اکنون کار در مراحل اجرایی قرار دارد.

وی با بیان اینکه شرکت اروندان راهبری تولید میدان های نفتی در غرب کارون را بر عهده دارد، گفت: شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) به عنوان مجری طرح توسعه میادین نفتی در غرب کارون با اتمام پروژه های حفاری در میادین منطقه چاه های آماده تولید و تاسیسات مربوط را برای بهره برداری به شرکت اروندان واگذار می کند و تازه ترین مورد واگذاری ۲۰ حلقه چاه دیگر در میدان نفتی آزادگان جنوبی است که به زودی محقق خواهد شد.

پورهنگ با اشاره به آینده نگری در ایجاد زیر ساخت ها با توجه به برنامه تولید تا یک میلیون بشکه نفت در روز از میادین غرب کارون، افزود: احداث نیروگاه و تلمبه خانه و کارخانه گاز و گاز مایع در این موقعیت اقدامات مهمی است که پیش از رسیدن میزان تولید به سقف مورد نظر  تدارک دیده شده و در حالی که ظرفیت تولید نفت خام این شرکت در زمان حاضر بیش از ۴۰۰ هزار بشکه است، توان انتقال به مبادی مصرف ۷۰۰  هزار بشکه و قابل افزایش به فراتر از یک میلیون بشکه در روز را داراست.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز اروندان این شرکت را به عنوان جوان ترین شرکت بالا دستی صنعت نفت با رویکرد دانش محور دانست که از متخصصان و کارکنان جوان و دارای تحصیلات دانشگاهی بهره مند است.

پورهنگ همچنین در خصوص میزان اشتغال در میادین نفتی غرب کارون گفت: هم اکنون در حدود ۲۳۰۰ نفر در این شرکت در قالب نیروهای پیمانکاری و شرکتی مشغول به کار هستند که اکثرا بومی بوده و البته این عدد با جمع تعداد افرادی که در سایر پروژه‌های توسعه ای فعال هستند به بیش از ۴ هزار نفر می‌رسد.

وی به همکاری با پژوهشگاه صنعت نفت و دانشگاه صنعتی امیرکبیر در اجرای طرح های پژوهشی مرتبط با کیفیت تولید اشاره و همکاری این شرکت با سازندگان داخلی و شرکت های دانش بنیان را بسیار ارزشمند ارزیابی کرد.

پورهنگ اظهارکرد: در یک سال اخیر نسبت به تعمیرات اساسی بخشی از تجهیزات فراورشی در مدت زمان کمتر از زمان پیش بینی شده اقدام و از تولید قطعات و تجهیزات ساخت داخل در اورهال این تجهیزات از جمله کمپرسورهای تزریق گاز، پمپ ها و  ژنراتورها استفاده شد که از کیفیت مناسبی برخوردار است.

وی افزود: در همیاری و همکاری با سازندگان داخلی تاکنون ۱۴۰ قطعه پرمصرف و کاربردی در این شرکت داخلی سازی شده و بومی سازی قطعات و تجهیزات واحدهای بهره برداری و نمکزدایی با استفاده از توان داخلی به طور مستمر در دستور کار قرار دارد.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز اروندان تاکید کرد: این شرکت همسو با وظایف ذاتی خود در زمینه مسئولیت اجتماعی نیز از طریق هماهنگی با مدیریت طرح توسعه و عمران  مناطق  نفتخیز شرکت ملی نفت ایران و از طریق بسیج سازندگی شرکت، فعالیت هایی در جهت تامین نیازهای شهرها و روستاهای پیرامونی تاسیسات داشته است .

وی در همین رابطه به احداث دو مدرسه در خرمشهر، مرمت تعدادی از مدارس، همیاری ساکنان منطقه در مقابله و پیشگیری از تبعات ناشی از سیل، تهیه و توزیع دو هزار بسته معیشتی در قالب کمک های مومنانه کارکنان، تهیه و توزیع بسته های کمک اموزشی و تامین بخشی از ملزومات بهداشتی در شرایط کرونایی موجود اشاره کرد.

 
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 539126
تعداد بازديد کنندگان سايت: 169392718 تعداد بازديد زيرپورتال: 543338 اين زيرپورتال امروز: 703 سایت در امروز: 35330 اين صفحه امروز: 698