دوشنبه 30 دي 1398   15:52:58

به نقل از رييس محيط زيست مديريت HSE شرکت ملی نفت :
سيل در کرخه و درس هايي که بايد آموخت

1398/1/26 دوشنبه

تغییرات آب و هوايی در منطقه خاورمیانه منجر به بارش‌های خوبی از اوایل سال آبی ۱۳۹۸-۱۳۹۷ در ایران شده است، که در اواخر اسفندماه و اوایل بهار، شدت بارش‌ها به‌خصوص در نواحی زاگرس بسیار زیاد بود، از اينرو مخازن سدهای خوزستان در اويل زمستان تقریبا (۷۰-۸۰٪ حجم مخازن) باید پر مي شدند. با نزدیک شدن به اواخر اسفند ماه و پیش‌بینی دقیق‌تر بارش‌های سنگین در زاگرس، باز هم دریچه‌های سدها باز شد. در سد کرخه، رهاسازی با ۴۰۰ متر مکعب در ثانیه شروع شد که به دلیل وقوع خشکسالی‌های طولانی مدت سالیان گذشته و تغییر شدید مورفولوژی روخانه (که منجر به کاهش ابعاد شده بود) و تصرف اراضی حریم و حتی بستر رودخانه، مشکلاتی را برای اراضی کشاورزی ایجاد کرد.


به  گزارش خبرنگار HSE.NIOC، رييس محيط زيست مدیريت HSE شرکت ملی نفت اعلام نمود : رکورد ۶۰ ساله آورد رودخانه در سال آبی ۹۷-۹۸ (در حالی‌که هنوز 6 ماه از این سال آبی باقی  است) شکسته شد و به حجم نزدیک به ۹ میلیارد مترمکعب رسيد. مقدار حداکثر دبی ورودی در  این مرحله به عدد بیش از ۸۲۰۰ مترمکعب بر ثانیه رسید که بر اساس نظر کارشناسان هیدرولوژی، این دبی معادل دبی است که احتمال وقوع آن هر هزار سال يك‌بار رخ مي دهد.
وي اينگونه ادامه مي دهد، خوشبختانه در این سیلاب تلفات جانی گزارش نشده است و این نشان از مدیریت خوب در بحث کنترل سیل بوده است. نکته مهم دیگر که باید اشاره شود این است که سیلاب‌های ورودی به کرخه به صورت پی در پی رخ می‌دهد. بدین معنی که آورد پیک سیل قبلی تمام نشده، پیک سیل دیگری، شاید بزرگ‌تر وارد شده است. 
نژاد بهادري در بخش ديگري از سخنان خود، اگر سد کرخه نبود و تنظیم جریان مدیریت نمی‌شد، دومین سیل (دهه اول فروردین ۹۸) با حداکثر دبی ۸۲۰۰ متر مکعب بر ثانیه یعنی بیش از سه برابر حداکثر دبی رها شده کنونی (که تقریبا همه روستاهای حاشیه رودخانه تخلیه شده‌اند و زیر آب هستند) در بستر رودخانه جریان می‌یافت و علاوه بر تخریب و گرفتن جان و مال هزاران روستايی در عرض کمتر از پنج روز به شهرهای بزرگی چون سوسنگرد، حمیدیه و بستان می‌رسید و منجر به نابودی تمام این شهرها می‌شد.
نژاد بهادري، اينگونه ادامه مي دهد، شاخص ترمودینامیک انرژی آزاد شمال اقیانوس هند، دریای عمان به بیش از ۳۶۰۰ ژول بر کیلوگرم رسيده که با توجه به محور جت استریم می تواند به بارشهای فوق سنگین تندری در هرمزگان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، کرمان، منجر شود ساختار شکل گیری  سامانه های بارش زا با سامانه هايی درطول سالهای اخیر بی سابقه است مردم حتما تمهیدات لازم را برای مقابله با بحران هاي احتمالی انجام بدهند.
رییس محیط زیست مدیریت  HSE شرکت ملی نفت ایران در خاتمه از جناب آقای دکتر شفاعی بجستان عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز به واسطه اطلاعات کمی و کیفی در خصوص مطالب فوق تقدیر و تشکر نمود.
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 370278
تعداد بازديد کنندگان سايت: 153577362 تعداد بازديد زيرپورتال: 373623 اين زيرپورتال امروز: 252 سایت در امروز: 23062 اين صفحه امروز: 248