چهارشنبه 20 فروردين 1399   23:00:09

با هدف بهبود شرایط زیست محیطی
طرح بهبود و ارتقای واحدهای تصفیه پساب پالایشگاه های پارس جنوبی تصویب شد

1398/11/21 دوشنبه

با پیگیری مدیریت برنامه ریزی تلفیقی، طرح بهبود و ارتقای واحدهای تصفیه پساب پالایشگاه‌ها در منطقه پارس جنوبی به تصویب هیات مدیره شركت ملی نفت ایران رسید.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران به نقل از برنامه ریزی تلفیقی، باتوجه به اهمیت بهبود شرایط زیست‌محیطی در منطقه پارس‌جنوبی، پروژه مطالعاتی "بهبود و ارتقای واحدهای تصفیه پساب پالایشگاه‌های پارس جنوبی" به منظور تعیین وضعیت کنونی جریا‌ن‌های پساب، بررسی روش های تصفیه جریان‌های Spent Caustic، Oily Water و Sour Water و انجام مقایسه بین این روش‌ها و همچنین ارزیابی فنی و مالی راهكار اجرایی تعریف شد.

به گزارش معاونت ارزشیابی و نظارت بر عملكرد و نظام‌های ایجاد طرح‌های برنامه ریزی تلفیقی، نمایندگان معاونت توسعه و مهندسی، اداره كل بهداشت، ایمنی و محیط‌زیست وزرات نفت، شركت‌های نفت و گاز پارس و مجتمع گاز پارس جنوبی، سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، مدیریت‌های بهداشت، ایمنی و محیط‌زیست و برنامه‌ریزی تلفیقی شركت ملی نفت ایران هم برای راهبری این طرح زیست محیطی کمیته تشکیل داده اند.

از میان ٩ راهكار پیشنهادی شركت مشاور، تامین اعتبار اجرای راهكار انتخابی که شامل احداث تصفیه خانه متمركز در سایت پارس۲ برای تصفیه پساب صنعتی (Oily Water وSour Water سایت پارس۲) و كاستیك مستعمل (Spent Caustic) تولیدی سایت‌های پارس١و۲ و ارتقای واحدهای تصفیه پساب هریك از پالایشگاه‌های سایت پارس١ است، در دی ماه امسال به تصویب هیات مدیره شركت ملی نفت ایران رسید.

شركت نفت و گاز پارس نیز ضمن استعلام از شركت‌های توانمند ایرانی در زمینه ساخت تجهیزات تصفیه فاضلاب و استفاده حداكثری از توان داخلی با رعایت استانداردها، مقرر است در تدوین شرح‌ كار "بررسی فرایندهای بالادست و ارائه راهكارهای كاهش پساب و در صورت نیاز اعمال پیش تصفیه در مبدا تولید پساب"، "بكارگیری پساب بهداشتی جهت تامین مواد مغذی در واحدهای بیولوژیكی تصفیه خانه‌های صنعتی جدید"، "بررسی و تعیین تكلیف پكیج‌های فاضلاب بهداشتی موجود در پالایشگاه‌ها با رویكرد تمركز بر تصفیه پساب‌ها"، "برچیدن پكیج های مذكور"، "كاهش بار مالی و عملیاتی و استفاده بهینه از نیروی انسانی و منابع"، "پتاسیل‌سنجی بازچرخانی حداكثری" و "استفاده مجدد از پساب تصفیه شده برای كاربری‌های مجاز به ویژه اتصال به شبكه آبیاری فضای سبز منطقه" را در نظر گیرد.

مدت زمان اجرای طرح بهبود و ارتقای واحدهای تصفیه پساب پالایشگاه های پارس جنوبی، حدود ۴ سال است. در ضمن این طرح جزء برنامه پیشنهادی سازمان برنامه و بودجه جهت رفع آلودگی زیست‌محیطی صنایع مستقر در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس هم بوده و در هیات وزیران مطرح شده است.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 402310
تعداد بازديد کنندگان سايت: 156447555 تعداد بازديد زيرپورتال: 405925 اين زيرپورتال امروز: 265 سایت در امروز: 31508 اين صفحه امروز: 260