پنجشنبه 9 تیر 1401   20:39:38

مدیر HSE شرکت ملی نفت:
استفاده از دانش فنی روز در زمینه HSE تعالی عملکرد سازمانی را به همراه دارد

1401/2/28 چهارشنبه

مدیر ایمنی، بهداشت، محیط زیست، پدافندغیرعامل و مدیریت بحران شرکت ملی نفت ایران حضور شرکت های دانش بنیان در نمایشگاه صنعت نفت را امید بخش خواند و گفت: در تمامی زمینه ها به ویژه سلامت، ایمنی و محیط زیست بکارگیری توانمندی ها بر پایه دانش فنی روز می تواند نه تنها از خسارت های جانی و مالی جلوگیری کند، بلکه به تعالی عملکرد سازمانی نیز منجر شود.به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، عباس رزمی در چهارمین روز برگزاری بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی صنعت نفت در جمع خبرنگاران با بیان این که بحث HSE می بایست جدی و سختگیرانه تلقی شود، عنوان کرد: بازرسی سختگیرانه اما با نگرش مثبت مد نظر است.

* رویه سختگیرانه و تبدیل چالش ها به فرصت 

رزمی با اشاره به اهمیت حفظ دارایی های فیزیکی و انسانی صنعت نفت، بر امر بازرسی مجدانه و سختگیرانه در 3 حوزه سلامت، ایمنی و محیط زیست تاکید کرد و گفت: با اتکا به توانمندی های داخلی و استفاده از ظرفیت های شرکت های دانش بنیان می بایست چالش ها به فرصت تبدیل شوند و در این راستا استفاده از تجهیزات تخصصی مدنظر است.

* اولویت دادن به امر پیشگیری 

وی با اشاره به اینکه هم اکنون در سرتاسر دنیا به اثبات رسیده است که می بایست 80 درصد از هزینه ها به منظور پیشگیری از حوادث صورت گیرد و تنها 20 درصد به بحث مقابله اختصاص یابد، تصریح کرد: باید علاوه بر بحث تامین اعتبار و هزینه ها، به تبیین و تحقق رویه ها به طور جد پرداخته شود که در این میان موضوع آموزش از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

* لزوم هم راستا بودن دانش فنی و مهارت

رزمی با بیان این که آموزش و رویه ها زمانی تغییرپذیر خواهند بود که نیروهای انسانی مهارت محور و در عین حال دانش محور باشند، اظهار کرد: امروزه در سرتاسر دنیا تجهیزات به وسیله تکنولوژی های نوین کنترل می شوند و در این امر توجه به هر دو حوزه کسب دانش فنی و مهارت ضروری است.

وی افزود: اکنون می بایست با در اختیار داشتن علم و دانش فنی در جای جای صنعت، به ویژه در مناطق عملیاتی، مهارت بکارگیری تجهیزات برای کاستن از ریسک حوادث انسانی اعمال شود که این مهم تنها با ارتقا کارکنان و توانمندی سازی ایشان میسر خواهد بود.

* آموزش در خدمت کاهش ریسک 

مدیر HSE شرکت ملی نفت ایران تصریح کرد: می بایست به سمت آموزش های نوین و تکنولوژی های جدید حرکت کنیم و با صرف هزینه، سلامت و افزایش بهره وری دارایی های انسانی و فیزیکی سازمان را تضمین کنیم. 

* ضرورت حراست از سلامت کارکنان و خانواده ها

رزمی با اشاره به این که یکی از دغدغه های اصلی صنعت نفت، حفظ سلامت کارکنان، چه به لحاظ جسمی و چه روحی است، عنوان کرد: علاوه بر اهمیت بحث آموزش کارکنان، ایجاد امکانات رفاهی برای ایشان و خانواده های آن ها در فهرست اولویت های شرکت ملی نفت ایران قرار دارد.

وی افزود: در همین راستا، یکی از برنامه های اولویت دار این مدیریت، بازدید از حوزه های مختلف به ویژه مناطق عملیاتی است تا بتوان از نزدیک با دغدغه کارکنان روبرو شد و صحبت های این عزیزان را شنید تا در ادامه بتوان چالش ها را به فرصتی برای بهبود شرایط تبدیل کرد.

* سرمایه گذاری برای بروزرسانی تجهیزات  

مدیر HSE شرکت ملی نفت ایران ضمن تاکید بر اهمیت برخورداری از دانش فنی و مهارت در راستای یکدیگر، سرمایه گذاری در حوزه سلامت محیط زیست را پر اهمیت دانست و گفت: به دلیل این که شرکت ملی نفت ایران ماهیتا با هیدروکربن و به تبع آن آلودگی زیست محیطی سر و کار دارد، نیازمند سرمایه گذاری است تا استهلاک تاسیسات و تجهیزات را برطرف کرده و بتواند آن ها را بروز رسانی کند.

* اهمیت فرهنگ سازی پایه ای   

رزمی با اشاره به اهمیت بحث فرهنگ سازی سازمانی در حوزه HSE، اظهار کرد: عوامل مخرب چون سهل انگاری و بی توجهی در این حوزه، تنها با فرهنگ سازی اصولی آن هم از راس هرم مدیریتی تا پایین ترین سطح سازمانی اصلاح می شود؛ بنابراین حرکت به سوی رفع نیازهای اساسی جهت فرهنگ سازی، به سلامت خود کارکنان و حفظ دارایی های صنعت ختم خواهد شد.

مدیر HSE شرکت ملی نفت ایران همچنین حضور شرکت های دانش بنیان در نمایشگاه بیست و ششم صنعت نفت را امید بخش خواند و گفت: در تمامی زمینه ها به ویژه  سلامت، ایمنی و محیط زیست بکارگیری توانمندی ها بر پایه دانش فنی روز می تواند نه تنها از خسارت های جانی و مالی جلوگیری کند، بلکه به تعالی عملکرد سازمانی نیز منجر شود.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 710340
تعداد بازديد کنندگان سايت: 190027557 تعداد بازديد زيرپورتال: 716836 اين زيرپورتال امروز: 296 سایت در امروز: 6131 تعداد حاضران آنلاین: 287