دوشنبه 20 اردیبهشت 1400   12:32:39

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان:
آلودگی نفتی در هورالعظیم صحت ندارد

1399/8/14 چهارشنبه

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان، آلودگی نفتی در هورالعظیم را رد کرد و گفت: جریان نفت در چاه میدان یاران طبیعی بوده و هیچگونه نشت نفت به محیط تالاب گزارش نشده است.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، محمدجواد اشرفی درباره ویدیوی منتشر شده از جریان نفت در تالاب هورالعظیم، توضیح داد: این ویدیو مربوط به میدان یاران در شمال تالاب هورالعظیم بوده است.

وی افزود: جریان چاه شماره یک یاران به منظور پیشگیری از قطع تولید چاه و حفظ تولید صیانتی از میدان مشترک  به صورت موقت به سمت گودال سوخت، برای تثبیت فشار بوده است.

اشرفی اضافه کرد: این چاه به دلیل فشار پایین جریانی با جریان مستقیم به سمت کارخانه بهره برداری، تولیدی نمی‌شود و مقرر شده با نصب تجهیزات تفکیک‌گر سیار از این چاه تولید مستمر انجام شود.

وی اظهار داشت: این فیلم، جریان چاه با نرخ تولید محدود به سمت گودال سوخت را نشان می‌دهد و به دلیل پیشگیری از آلودگی محیط زیست و هدر رفت سرمایه سوزانده نشده و نفت جریان داده شده به گودال تا زمان نصب و راه اندازی تفکیک‌گر سیار با تانکر به واحد بهره برداری منتقل و بازیافت می‌شود.

به گفته وی، گودال سوخت ایزوله بوده و نشت نفت به هور صورت نگرفته است.

بر اساس این گزارش، اخیرا ویدیویی از جریان نفت در یک گودال آب منتشر شده بود که برخی کاربران آن را نشت نفت در حوضچه پرورش ماهی در خرمشهر عنوان کرده بودند که با اطلاعات دریافت شده، همخوانی ندارد.

تالاب هورالعظیم در جنوب غرب کشور در مرز ایران و عراق قرار دارد. یک سوم این تالاب در ایران و دو سوم دیگر در کشور عراق واقع شده است. حدود هشت هزار هکتار از این تالاب در سال ۱۳۸۷ برای اکتشاف و استخراج نفت به وزارت نفت واگذار شد. در حال حاضر میادین آزادگان، یاران و یادآوران در تالاب هورالعظیم فعال هستند.
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 550218
تعداد بازديد کنندگان سايت: 170534007 تعداد بازديد زيرپورتال: 554472 اين زيرپورتال امروز: 712 سایت در امروز: 21416 اين صفحه امروز: 706