شنبه 21 فروردین 1400   16:20:17


تحقق تولید پایدار در نفت و گاز مارون بدون آسیب زیست محیطی

1400/1/15 یکشنبه

مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون از تحقق تولید پایدار در سال ۹۹ بدون ایجاد آسیبی به زیست بوم پیرامونی تاسیسات خبر داد و گفت: هیچگونه نفت سوزی یا گازسوزی در حوزه عملیاتی مارون به جز در موارد ضروری عملیاتی صورت نگرفته است.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، حمید کاویان، حفاظت از محیط زیست را یک رویکرد غیر قابل تغییر در ساختار تصمیم سازی های فنی و عملیاتی شرکت مارون برشمرد و گفت: در سال گذشته، روزانه بیش از ۴۷ هزار بشکه پساب های نمکزدایی  یعنی حدود ۹۸ درصد به چاه های دفعی تزریق و تنها ۲ درصد باقیمانده نیز به  سوی حوضچه های ایزوله پساب هدایت شده که هیچ گونه اثرمخربی را روی خاک منطقه به جا نگذاشته است.

وی اظهار کرد: شرکت مارون در سال گذشته همچنین موفق شده با استفاده از دستگاه های MOT (فرآورش سیار نفت) و MOS (تفکیک گر سیار نفت)، بیش از ۱۱۸ هزار بشکه نفت را به جای ارسال به گودال سوخت، بازیافت کرده و به فرآیند تولید بازگرداند.

به گفته کاویان، در سال گذشته، فاز نخست طرح شیرین‌سازی حدود ۱۲ میلیون فوت مکعب در روز گاز ترش پرفشار مارون-۳ برای استحصال مایعات ارزشمند گازی راه‌اندازی شد و با موفقیت در مدار قرار گرفت؛ در فاز دوم این طرح، نصب الکتروکمپرسور برای فشارافزایی و شیرین‌سازی حدود ۳ میلیون فوت مکعب در روز گازهای کم‌فشار ترش در برنامه قرار دارد.

گفتنی است هم اکنون ۸۶ درصد گاز های همراه جمع آوری و ۵ درصد به مصرف داخلی می رسد و تا ۳ سال آینده، ۹ درصد باقیمانده نیز در قالب قراردادهای منعقد شده با شرکت های پتروشیمی ایرانی و احداث تاسیسات مورد نیاز، جمع آوری و میزان گاز سوزی به صفر خواهد رسید.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 539111
تعداد بازديد کنندگان سايت: 169392438 تعداد بازديد زيرپورتال: 543323 اين زيرپورتال امروز: 688 سایت در امروز: 35050 اين صفحه امروز: 683