سه‌شنبه 28 خرداد 1398   05:19:16


به همت مدیریت اچ‌اس‌ای شرکت ملی نفت ایران حریم ایمنی خطوط لوله، تأسیسات و چاه‌های خشکی تعیین می‌شود

1397/9/14 چهارشنبه

مدیر ایمنی، بهداشت و محیط‌زیست، پدافند غیرعامل و مدیریت بحران شرکت ملی نفت ایران از آغاز اجرای طرح تعیین حریم ایمنی خطوط لوله، تاسیسات و چاه های خشکی با همکاری یک شرکت مهندسی مشاور ایرانی خبر داد.


مانی عبداله‌زاده در گفت و گو با خبرنگار NIOC، از اجرای طرح تعیین حریم ایمنی خطوط لوله، تاسیسات و چاه‌های خشکی شرکت ملی نفت ایران در مدت زمان 12 ماه از سوی مدیریت اچ اس ای، پدافند غبرعامل و مدیریت بحران شرکت ملی نفت ایران خبر داد و گفت: تاسیسات سرچاهی، تاسیسات بهره‌برداری نفت و گاز، ایستگاه‌های تقویت فشار، تاسیسات بوستر کلاستر، واحدهای تزریق گاز، نمکزدایی، ان جی ال، شیرین سازی گاز، مخازن ذخیره نفت، خطوط لوله نفت و گاز ترش و شیرین و چاه‌های نفت و گاز از جلمه محدوده اجرای طرح هستند.

وی با بیان اینکه تعیین حریم دریایی تأسیسات و سکوها خارج از دامنه شمول این مطالعه است، افزود: این طرح به صورت یکپارچه و متمرکز برای شرکت‌های تابعه نفت از جمله شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب، نفت مناطق مرکزی، نفت فلات قاره، نفت و گاز اروندان، ملی حفاری، نفت و گاز پارس، متن، نفت خزر، پایانه‌های نفتی، سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس و مدیریت اکتشاف انجام می‌شود.

عبداله‌زاده با تاکید بر لزوم استفاده از استانداردهای به روز برای طراحی خطوط لوله و تأسیسات نفتی و همچنین رعایت حریم‌های ایمنی برای حفظ سرمایه انسانی و مالی، گفت: تعیین حریم اطراف تاسیسات و خطوط لوله باید به درستی و با دقت انجام شود؛ چرا که اگر حریم ایمنی به حد غیرضروری بزرگ انجام شود می‌تواند باعث تحمیل هزینه‌های زیاد و ایجاد مشکل برای بومی‌های منطقه باشد.

به گفته وی، در سال‌های اخیر استفاده از نرم‌افزارهای به روز و کارآمد برای شبیه‌سازی حوادث همراه با نشتی در صنایع همراه با مواد خطرناک بسیار مرسوم شده به طوری که در بسیاری از پروژه‌های در حال انجام در صنعت نفت، استفاده از ابزاری تحت عنوان آنالیز پیامد به صورت الزام درآمده است که در این طرح مطالعاتی نیز از سیستم مشابه استفاده می‌شود.
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 290150
تعداد بازديد کنندگان سايت: 145532657 تعداد بازديد زيرپورتال: 292750 اين زيرپورتال امروز: 247 سایت در امروز: 6727 اين صفحه امروز: 233