سه‌شنبه 28 خرداد 1398   05:32:07
1
اپلیکیشن سیستم پیشنهادات ، اعلام ریسک و بهینه کاوی مدیریت HSE ایجاد سیستم پیشنهادات HSE و طراحی یک برنامه کاربردی قابل نصب بر روی گوشی های همراه یکی از اقدامات مثبت این مدیریت در جهت مشارکت پرسنل در برنامه ها ی HSE و استفاده از اندیشه ها ، ابتکارات و نظرات آنها در حل مشکلات و مسائلی است که مانع از توسعه سیستم مدیریت HSE می شوند.

توان فکری و اندیشه های کارکنان در سازمان به عنوان سرمایه نهفته و راکد می باشد هر سازمان و مدیریتی بتواند از این سرمایه های نهفته بیشترین استفاده را بکند به همان اندازه امکان رشد و وتوسعه میسر خواهد شد نیروی انسانی برخلاف سایر منابع با مصرف کردن ، کاهش یا مستهلک نمی شود هر چقدر از اندیشه و فکر بیشتر استفاده نماید به همان اندازه توانایی اش بهبود می یابد.

براساس نظام پیشنهادات کلیه کارکنان از عالیترین رده سازمانی تا پایین ترین سطح آن می توانند پیشنهادات ، ایده ها ، ابتکارات و نظرات خود را برای رفع نارسایی های موجود در روند کاری و یا بهبود روشهای انجام کار و یا افزایش کیفیت تولید ارائه دهند. البته نظام پیشنهادات فقط انتقاد نیست بلکه در آن راه چاره نیز ارائه می گردد.

متاسفانه به دلایل مختف نظام مشارکتی و پیشنهادات در کشور ما جایگاه خود را پیدا نکرده است. کارکنان در تصمیم گیری های سازمان مشارکت داده نمی شوند و اگر در یک سازمانی مشارکت هم داده شوند از طرف کارکنان استقبال نمی شوند. شاید از مهمترین دلایل عدم استقبال کارکنان از سیستم پیشنهادات به دلیل بی توجهی به نظرات و پیشنهادات آنها بوده است. ( بهرام جلیل خانی )

با فراگیر شدن اینترنت و همگانی شدن استفاده از تلفن های هوشمند به اشتراک گذاری پیشنهادات و سرعت انتقال آنها اهمیت وییه ای پیدا کرده است. از طرف دیگر ثبت و ارسال پیشنهدات در زمانی که پیشنهاد به ذهن ما می رسد ممکن است اثربخشی فراوانی در بهبود فرآیندهای HSE شرکت ملی نفت ایران داشته باشد. برای جلوگیری از فراموشی پیشنهادات و ارسال آن در همان موقع یافتن پیشنهاد ، این نرم افزار تهیه و بصورت رایگان در اختیار شما عزیزان علاقمند به سیستم پیشنهادات قرار داده شده است.

در نسخه ای که در دست دارید هر یک از کارکنان سازمان می توانند در هر زمانی هر پیشنهادی که به ذهنشان می رسد را براساس انواع آن مشخص , اشکالات وضعیت موجود و وضعیت پیشنهادی را ثبت و درصورت نیاز به مستندات ، نسبت به عکسبرداری از وضعیت موجود یا ایده آل ، نسبت به ارسال آن به دبیر کمیته پیشنهادات اقدام نمایند ، پیشنهادات بلافاصله پس از ثبت به ایمیل دبیر پیشنهادات مدیریت HSE شرکت ملی نفت ارسال خواهد شد.

ایجاد سیستم پیشنهادات HSE و طراحی یک برنامه کاربردی قابل نصب بر روی گوشی های همراه یکی از اقدامات مثبت این مدیریت در جهت مشارکت پرسنل در برنامه ها ی HSE و استفاده از اندیشه ها ، ابتکارات و نظرات آنها در حل مشکلات و مسائلی است که مانع از توسعه سیستم مدیریت HSE می شوند.

گزینه های موجود در این اپلیکیشن شامل موارد زیر می باشند :

1- ارسال پیشنهاد
2- اعلام ریسک
3- پیشنهاد آزاد
4- ثبت نام
5- بهینه کاوی
6- اطلاعیه ها 

حدود یکسال است که این اپلیکیشن در سایت مدیریت HSE شرکت ملی نفت برای نصب در دسترس همگان قرار گرفته است . همچنین از طریق سیستم پیام رسان نیز به اطلاع مدیران ، سرپرستان و کارکنان شرکت ملی نفت رسیده است. در طی این مدت حدود 150 نفر از پرسنل آن را بر روی تلفن همراه خود نصب نموده اند و تعداد 15 پیشنهاد/ اعلام ریسک و پیشنهاد آزاد قابل طرح دفاع ارسال شده است.

اگر این سیستم جایگاه واقعی خود را در سطح سازمانی پیدا نماید قطعا کمک شایانی به بهبود وضعیت و ارتقاء فرهنگ HSE می نماید. ایجاد فرمهای ساده بدون نیاز به صرف وقت زیاد برای اعلام ریسک ، بهینه کاوی و پیشنهاد از مزایای دیگر این سیستم می باشد.

یکی دیگر از ویژگی های مثبت این سیستم ایجاد آپشن" بهینه کاوی " است . در این بخش نکات و خصوصیات مثبت شرکتهای موفق و علت موفقیت آنها که طی بازدید ها ، مطالعه و غیره بدست آمده است انعکاس داده می شود. همچنین امکان بارگذاری عکس نیز وجود دارد.

البته همانند دیگر برنامه ها نیاز به ارتقاء وپیشرفت دارد که انشاالله با همفکری و پیشنهاد همکاران میسر خواهد شد.
بررسی ها و تحقیقات نشان می دهد که در بین کشورهای دنیا ژاپنی ها از این نظام بهتر و بیشتر استفاده کرده اند. در جدول زیر به طور نمونه به چند شرکت اشاره شده است :

در پایان ضمن تقدیر از کسانی که دلسوزانه نسبت به ارائه پیشنهادات و نظرات خود اقدام نموده اند به اطلاع این عزیزان می رساند که نظرات ایشان در کمیته پیشنهادات بررسی گردیده و به اطلاع ایشان خواهد رسید.


 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 290170
تعداد بازديد کنندگان سايت: 145532910 تعداد بازديد زيرپورتال: 292770 اين زيرپورتال امروز: 267 سایت در امروز: 6980 اين صفحه امروز: 253